Ile kosztuje czołg? Zobacz, jakie są ceny najpopularniejszych czołgów na świecie!

Wielu ekspertów uważa, że dzisiejsze wojny wygrywa ten, kto ma przewagę w powietrzu. Czołg w starciu z samolotem stoi na przegranej pozycji. Wciąż jednak kluczowe dla wielu starć są ciężkie jednostki bojowe.

Pierwsze użycie czołgów w walce miało miejsce w podczas I wojny światowej, kiedy Brytyjczycy wsparli swoją piechotę za pomocą pojazdów Mark I. Na współczesnym polu walki czołgi wciąż pełnią ważną funkcję, ale niezbędna jest ich odpowiednia ochrona przeciwlotnicza.

Strata jednej maszyny naraża wojsko danego kraju na bardzo duże straty. Czy wiesz, jakie środki pochłania produkcja tych pojazdów pancernych? Ile kosztuje czołg używany na współczesnych polach bitewnych? Poniżej przestawiamy najpopularniejsze czołgi i ich ceny.

Leopard 2A7+ – czołg podstawowy niemieckich sił zbrojnych

ile kosztuje czołg niemiecki leopard z maskowaniem

Nowa wersja Leoparda została po raz pierwszy zaprezentowana w 2010 roku. Pierwsze modele trafiły w ręce niemieckiego wojska w roku 2014.

Jego pancerz został stworzony z nanoceramiki i stali stopowej, które zapewniają 360-stopniową odporność na ataki pocisków rakietowych min oraz innych ładunków wybuchowych. Czołgi Leopard zostały uzbrojone w działa 120 mm, które używają standardowej amunicji NATO, ale też programowalnych pocisków.

Na czołgu zamontowany może zostać zdalnie sterowany karabin maszynowy, a po bokach znajdują się wyrzutnie granatów dymnych. Masa czołgu wynosi około 64 tony, co czyni go najcięższym pojazdem pancernym używanym przez Bundeswehrę.

Pojazd może rozpędzić się do 72 km/h. Ile kosztuje czołg Leopard 2A7+? Jego cena to od 13 do 15 milionów euro.

M1A2 Abrams – symbol US Army

ile kosztuje czołg abrams na poligonie

M1A2 uznawany jest przez wielu specjalistów za najlepszy czołg świata. Modele z tej serii po raz pierwszy zostały użyte w boju podczas operacji „Pustynna Burza”. Później można było je zobaczyć podczas wojen w Afganistanie oraz Iraku.

Nowoczesne Abramsy podlegają ciągłej modernizacji. Najnowocześniejsza wersja wyposażona została w kompozytowy pancerz oraz oprogramowanie pozwalająca na używanie nowych typów amunicji.

M1A2 ma niezależny celownik termowizyjny i możliwość oddawania krótkich sekwencji strzałów do dwóch celów jednocześnie. Czołg waży około 62,5 tony, a jego maksymalne zużycie paliwa wynosi 1500 litrów na 100 kilometrów.

Co ciekawe, Abramsy mają stać się częścią polskiej armii, MON kupi 250 czołgów Abrams. Niewykluczone, że pierwsze jednostki trafią do naszego kraju jeszcze w 2022 r. Ile kosztuje czołg Abrams? Cena jednej sztuki to około 8 milionów euro.

T-90 Vladimir – nowoczesny czołg rosyjskiej armii

ile kosztuje czołg t-90 jadące przez las

Jest produkowany od 1990 roku i od tego czasu wciąż modernizowany, by przystosować go do realiów panujących na współczesnych polach bitew. Geneza jego powstania leżała w chęci unowocześnienia czołgu T-72.

W latach 2001-2010 był to najlepiej sprzedający się czołg na świecie. Najnowsze wersje zostały wyposażone w pancerze Relikt. Jeżeli chodzi o uzbrojenie, to czołg T-90 ma działo 125 mm obsługujące kilka rodzajów amunicji.

Do tego dołączono zdalnie sterowane działko przeciwlotnicze. Czołg może rozpędzić się do 60 km/h. T-90 są używane w czasie inwazji na Ukrainę, której dokonały wojska rosyjskie. Ile kosztuje czołg biorący udział w działaniach wojennych, których jesteśmy świadkami? Najnowszy model, czyli T-90AM, to koszt około 4 milionów euro.

Challenger 2 – główny czołg sił zbrojnych Wielkiej Brytanii

ile kosztuje czołg challenger strzela na poligonie

Mówi się, że Challenger 2 jest czołgiem praktycznie niezawodnym. Powstał na bazie swojego poprzednika, czyli Challengera 1. Pierwsze egzemplarze trafiły do armii brytyjskiej w 1994 roku.

Czołg wyposażono w armatę 120 milimetrów o długości 55 kalibrów. Dodatkowym elementem uzbrojenia jest karabin maszynowy L94A1 EX-34 7,62 mm oraz karabin maszynowy L37A2 kal. 7,62 mm.

Do tej pory żaden z wyprodukowanych egzemplarzy nie został zniszczony w trakcie działań zbrojnych przez wrogie siły. Challenger 2 ma zasięg około 550 kilometrów i na drodze rozpędza się do 59 km/h.

Szacuje się, że pojazdy te będą służyć w wojskach pancernych Wielkiej Brytanii do 2035 roku. Ile kosztuje czołg Challenger 2? Ich produkcja zakończyła się w 2002 roku – wówczas wytworzenie jednej sztuki wymagało wydania około 5 milionów euro.

Czołgi są stałym elementem w czasie obecnie prowadzonych działań wojennych. Prawdopodobnie to się nie zmieni w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Konstrukcje czołgów wciąż są ulepszane, a pojazdy pancerne jeszcze wielokrotnie wpłyną na wyniki przyszłych wojen.Zobacz także:
Photo of author

Robert

Dodaj komentarz